DOTAZY


Nejsem fotogenická. Nemám zkušenosti s focením. Mám mít obavy z focení? 

NE, focení se není třeba bát, udělám maximum pro Vaši pohodu.


Musím mít zvláštní zkušenosti, když si chci pořídit profesionální fotografie?

NEMUSÍTE. Osoby na fotografiích jsou lidé bez jakýchkoliv zkušeností (nemám nafocené promo fotografie s modelkami). Vydařené fotky zajišťuje profesionální přístup, citlivost a příjemná atmosféra při focení.


Kdy může proběhnout focení?

KDYKOLIV. Termín je na vzájemné dohodě, ve všední dny i o víkendech. U ateliéru nerozhoduje v jakou denní dobu se bude fotit, v exteriéru je příznivé ranní nebo večerní světlo. 


Kde se může fotit?

KDEKOLIV. Standardně focení probíhá v atelieru v Brně. Není problém fotit v přírodě, na vaší zahradě, u Vás doma (příjemné např. u novorozenců, v pokročilé fázi těhotenství, k zachycení hezkého interiéru u boudoiru apod.)


Jak dlouho focení trvá?
JE TO RŮZNÉ. Zpravidla si vyhrazuji 2 hodiny, osvědčilo se mi to jako optimální čas (v případě využití vizážistky jsou to 2 hodiny navíc). Je tedy dost času na opakované převlékání, změnu pozadí, změnu osvětlení, změnu scény (ráda odevzdávám k výběru co nejvíce různorodých snímků). Složitější focení zabere více času, naopak u dětí se čas může zkrátit s ohledem na jejich potřeby a nálady. Pokud se fotí u Vás či v přírodě, vždy si udělám tolik času, kolik je potřeba.

Kolik focení stojí? 
Cena je INDIVIDUÁLNÍ. Odvíjí se od mnoha faktorů: focený objekt (co se fotí), místo focení (pronájem ateliéru, dovoz techniky, doprava na místo), množství snímků (kolik a jak dlouho se fotí), časová náročnost postprodukce (rozdíl mezi miminkem/aktem/produktem). Mnoho lidí vidí za cenou pouze práci na místě = nejmenší část práce, neuvědomují si, že cena odráží veškerou činnost fotografa, přípravu, samotné focení, úpravu a retuš snímků, náklady na dopravu, pronájem/vlastnictví ateliéru, vyvolání fotografií, licence grafických programů, fotografickou techniku, poplatky a daně, pojištění, účetnictví a mnoho dalších nákladů. 

Je nezbytné navštívit před focením vizážistku?
NENÍ to podmínkou focení (vřele doporučuji všem, ale nevyžaduji). Ovšem šikovné ruce vizážistky dopomohou k lepším výsledkům, zvýrazní a rozjasní tvář, a především se žena při focení cítí lépe a sebevědoměji. Když už si tedy dopřejete focení, využijte i příležitost příjemné profesionální úpravy.

Mohu sebou na focení přivést blízkou osobu?
Zvažte, zda je nutné dovést sebou další osobu. Doprovod je pro Vás oporou, ale při focení každý člověk navíc "překáží". Focený se neuvolní a nevzniknou fotky, jaké vzniknou ve chvíli, kdy jde jen o interakci mezi fotografem a foceným. Jestliže se mi za zády šklebí Vaše kamarádka, Váš výraz opravdu nebude ten pravý, když pominu skutečnost, že i fotograf se musí na práci soustředit.

Kolik fotografií získám?
Dnes ve fotografii, stejně jako ve většině odvětví, lidé hledají kvantitu nad kvalitou. Raději budou mít na CD 300 stejných nezpracovaných snímků (ke kterým se už nikdy nevrátí) a 30 "upravených" fotek, než aby daly přednost reprezentativnímu a do detailu zpracovanému výběru... Neupravené surové snímky v originální velikosti neposkytuji. Z focení získáte náhledy snímků a výstupem obvykle bývá 7-15 upravených fotografií v originální velikosti (je možné dovybrat úpravu snímků navíc).

Je výběr výsledných fotografií na foceném nebo na fotografovi?
VÝBĚR JE NA VÁS. Obdržíte náhledy vybraných snímků (zhruba 50-100ks), tyto neupravené surové snímky v originální velikosti neposkytuji. Z náhledů doporučím cca 15 fotografií, které jsou zdařilé po všech stránkách a ze kterých je vhodné vybrat výsledné snímky. Konečný výběr je ovšem Vaší volbou.

Získám fotografie bez loga DHfoto?
Samozřejmě (logo je umístěno jen na zveřejněné snímky).

Budou mé fotografie automaticky zveřejněny?
NE. Zveřejňuji snímky pouze se souhlasem foceného.

Lze doobjednat fotografie po focení?
ANO, lze doobjednat úpravu a retuš dalších (cca 100-300Kč/ks dle úprav a počtu). Pokud se Vám tedy bude v zaslaných náhledech líbit více než např. 10 fotografií obsažených v balíčku, můžete si dovybrat další.

Jak dlouho trvá zpracování a odevzdání výsledných fotografií?

Pokaždé se snažím zakázku vyřídit a odevzdat v co nejkratší době, zpravidla to bývá 10-30 dnů od zaslání výběru.


Jakým způsobem obdržím fotografie?

V ELEKTRONICKÉ I TIŠTĚNÉ FORMĚ. Na Váš email obdržíte fotografie v menší velikosti, což je pohodlné pro běžné užití, přeposílání, zvěřejnění na webu apod. V originální velikosti je zasílám elektronicky či na Vaše přání vypálím na DVD. Vyvolané fotografie předávám osobně v Brně nebo zasílám poštou.