PŘED FOCENÍM

"Focení je pro každého z nás jedinečnou, ale i trochu stresující záležitostí. Ale věřte, že vždy se podaří společnou snahou vytvořit příjemnou atmosféru a skvělý výsledek. Níže najdete několik tipů, rad, zkušeností. Jsou platná pro všechna focení a proto prosím věnujte pozornost tomu, jak se na focení nachystat.

...pro případ, že všechny z níže uvedených příprav z jakýchkoliv důvodů nestihnete, tak přesto... PŘIJĎTE SI FOCENÍ UŽÍT S RADOSTÍ A OČEKÁVÁNÍM HEZKÉHO VÝSLEDKU!

V klidu se vyspěte a nebuďte nervózní. Domluvíme se na stylu a průběhu, který Vám bude vyhovovat. Nebojte se, že nebudete vědět jak pózovat, od toho je tam pomoc a zkušenost fotografa. Nemějte obavy, že někde Vám to nebude slušet - tyto snímky nikdo neuvidí, po výběru budou upraveny jen ty nejpovedenější."

OBLEČENÍ

Na focení přijďte v OBLEČENÍ, ve kterém se cítíte dobře a sebevědomě (pokuste se ten den nemít příliš těsné oblečení, které Vám na těle zanechá nepěkné otlaky). Rozhodně sebou vezměte vše, co máte ráda a co Vás vystihuje... většinou klientky dorazí s lodním kufrem. Přesto i z tohoto množství si vytipujte 3-5 variant, které se Vám zdají nejzajímavější a rozhodně je chcete využít. Barevné šaty, průsvitné halenky, zajímavé vzory, oblíbené šperky (náhrdelníky, korále, náušnice, prsteny...), lodičky, brýle, klobouky... Vaše fotky se stanou osobními a originálními, když budete věnovat čas výběru. Pokud něco zapomenete či si nebudete něčím jista, nemějte obavy, vše domyslíme na místě.

ÚPRAVA & LÍČENÍ & VIZÁŽ

Vždy je důležité upravit VLASY, jsou výrazným prvkem a silnou zbraní všech žen. Nejde o tvorbu složitých účesů, ale o přirozeně upravené a umyté vlasy (stačí umýt den předem). Pokud možno, proveďte MANIKÚRU, pedikúru, úpravu obočí a jiné náležitosti, které celkově vylepší Váš vzhled, především pokud půjde o focení glamour, boudoir, akt (prosím ovšem o vynechání návštěvy solária). 

Vlastní líčení...

PŘIJĎTE TAK, JAK CHCETE BÝT NA FOTOGRAFII, PŘIROZENÁ A SVÁ, NALÍČENÁ JAK JSTE ZVYKLÁ... 

Pokud máte to štěstí a jste "přirozeně krásná" žena (křehká přírodní blondýnka, tmavý typ s výraznýma očima, pihovatá zrzka apod.), nemá smysl Vás za každou cenu stylizovat do módní a extravagantní polohy. Přesto prosím věnujte svůj čas přípravě a dejte si záležet na vytvoření hezké nelesknoucí se pleti (krycí make-up, pudr, tvářenka), upravení obočí, zvýraznění očí a rtů. 

Líčení vizážistkou...

VYUŽIJTE SLUŽBU PROFESIONÁLNÍ VIZÁŽISTKY... 

   Ceny líčení se pohybují mezi 500-1000Kč za celkový make-up a úpravu vlasů. Fotomake-up zabere většinou 1,5 - 2hodiny. Striktně nepožaduji po klientkách využít líčení u vizážistky, ale návštěva u ní se rozhodně vyplatí a doporučuji ji před každým typem focení. Nefotíte se v ateliéru každý den, proto je vhodné investovat do kvalitního make-upu, jež zajistí nesrovnatelně lepší výsledky. K vizážistce prosím přijďte odlíčená, následuje domluva na stylu líčení a samotná tvorba fotomake-upu. Nebojte se výraznějšího stylu, zkušená vizážistka udělá vše pro Váš skvělý vzhled na fotografiích a přitom bude respektovat Vaše přání.

Focení těhotných

U těhotných jde především o zdůraznění bříška, nebojte se i jeho odhalení. Vždy respektuji, zda chcete pracovat spíše v linii "nastávající maminka a tatínek - přirozené a veselé snímky" nebo zda si přejete spíše ženské a odvážnější fotky ve stylu "Demi Moore".  Přineste několik variant oblečení, nebojte se nevšedních a výrazných prvků, vybereme na místě dle nálady a potřeby. Hezky vypadají těhotenské halenky, šaty, průsvitné látky, šátky, spodní prádlo... Při focení těhotné s partnerem je vhodné se zamyslet nad sladěním oblečení obou (raději neutrální jednobarevné věci jako džíny, kalhoty, košile..) Nezapomeňte sebou donést i něco pro miminko. Ať už dupačky, ponožky, novorozenecké body, hračky, dudlík... cokoli, co jste už připravili budoucímu členu rodiny.

Focení novorozenců, miminek a dětí

Pro čerstvou maminku a novorozené miminko může být příjemnější focení v klidu jejich domova než stresový přesun do ateliéru. Ráda za Vámi přijedu, uzpůsobím místo k focení a zůstanu na místě potřebný čas, klidně i několik hodin. Novorozenci nemusí dělat dobře převlékání a časté manipulování, proto veškerou práci přizpůsobíme momentálnímu stavu, náladě miminka a jeho potřebám. Nejsem fotograf aranžující děti do hrnců, do záplavy květin, ověšující je šperky apod., tato témata pouze na Vaše přání. Upřednostňuji přirozené portréty, kde vynikne samotné miminko a rodiče.

U starších miminek a dětí se již dá lépe pracovat s prostorem a doplňky. Dovezte sebou do ateliéru rozmanité barevné oblečení (počet dle Vašich zkušeností s převlékáním dítěte), přivezte i jeho oblíbené hračky, fotografie se tak stanou osobní a originální vzpomínkou na dětství. Zkuste v den focení dítko už od rána dobře naladit. Chápu, jak je to obtížný úkol, ale s ukňouraným ubrečeným protestujícím dítětem toho tolik nevymyslíme.

Rodinné focení

U rodinných portrétů vypadá hezky sladění rodiny do jednotného stylu nebo barvy, proto je vhodné se zamyslet nad oblečením všech členů rodiny. Dobře vypadají neutrální jednobarevné věci (oblíbené jsou džíny, jednobarevné kalhoty nebo sukně, barevné košile, svetry apod.), nebo naopak výrazně laděné oblečení v určitém stylu, který může odrážet zaměření, vzhled, zálibu rodiny, účel fotografie... Je však na Vás, co rádi nosíte a co Vás jako rodinu vystihuje. Přineste sebou vybrané oblečení a doplňky (zcela postačí 3-4 varianty), vybereme na místě dle nálady dětí a Vaší představy. Moc příjemně působí také např. sladění maminka-dcera, tatínek-syn.